Co to jest pierzga?
Pierzga pszczela to pyłek kwiatowy składany do komórki plastra, zmieszany ze śliną i miodem. Masa jest starannie zlepiona, zalana miodem i woskiem.
🌼🌸🌼
Bez dostępu powietrza pierzga ulega fermentacji mlekowej, co działa na nią konserwująco i sprawia, że staje się łatwiej przyswajalna niż sam pyłek. Wokół każdego ziarenka znajduje się otoczka, która jest rozpuszczana podczas fermentacji. To dzięki temu przyswajalność witamin wzrasta kilkukrotnie
🌸🌼🌸🌼
PIERZGA PSZCZELA – WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Pierzga pszczela jest źródłem cennych składników odżywczych. Zawiera ona między innymi:
węglowodany,
białka – w większej ilości niż w pyłku kwiatowym,
tłuszcze nienasycone i nasycone,
aminokwasy egzogenne – ludzki organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć,
witaminy A, B1, B2, B3, B6, B7, B12, C, E, D oraz K,
fosfor, żelazo, krzem, mangan, potas, miedź, sód, selen i cynk.
🐝🐝🐝
Ze względu na bogactwo składników odżywczych, pierzga pszczela wykazuje liczne właściwości prozdrowotne – to z kolei powoduje, że jest chętnie stosowana przez człowieka.
💚💚💚💚
Właściwości lecznicze pierzgi pszczelej sprawiają, że znalazła ona szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. 🐝Pierzga wzmacnia i regeneruje organizm, dlatego jest polecana w okresie spadku odporności oraz rekonwalescencji po operacjach.
🐝Przyjmuje się ją także w przypadkach przewlekłego zmęczenia i wzmożonego wysiłku umysłowego oraz przy niedoborze witamin i składników mineralnych.
🐝Pierzga sprawdza się również w stanach depresyjnych, wspomagając pracę układu nerwowego.
🐝🐝🐝
Pierzga pszczela wspiera też funkcjonowanie układu pokarmowego – reguluje jego pracę, wspomaga leczenie wrzodów żołądka i oczyszcza wątrobę.
🐝Jest polecana także przy biegunkach i zaparciach.
🐝Pierzga wzmacnia również naczynia krwionośne, wspiera leczenie anemii, a ponadto działa bakteriobójczo, dzięki czemu może być przyjmowana przy przeziębieniach.
🍯🍯🍯
JAK STOSOWAĆ PIERZGĘ PSZCZELĄ?
Jednym z polecanych sposobów stosowania pierzgi pszczelej jest picie naparów. Łyżkę pierzgi należy zalać wodą i odstawić na kilkanaście godzin. Pierzga w tej postaci jest najlepiej przyswajalna, dlatego otrzymany napój zaleca się pić na czczo o poranku. Do jego przyrządzenia można też wykorzystać letnią herbatą o temperaturze nie wyższej niż 40°C, wodę z miodem lub napar ziołowy.
Na zdrowie!🍯💚